Kortowiada - najlepsze juwenalia w Polsce!

23-26 maja 2013

Ultimate Frisbee Hat Cup

Ultimate Frisbee to dynamiczna gra drużynowa. Drużyna będąca w posiadaniu dysku, stara się złapać go w polu punktowym przeciwnika. By to zrobić trzeba celnie rzucać i sporo biegać. W tej dyscyplinie sportu - jednocześnie grają mężczyźni i kobiety. Brak sędziów to kolejna nowość w tym sporcie. Obowiązuje zasada spirit of the game. Po każdym pojedynku obydwie drużyny spotykają się w kółku aby omówić pomeczowe wrażenia. Obowiązuje wzajemny szacunek, a proste zasady sprawiają, że początkujący gracze szybko czerpią pełną przyjemność z gry.
Samorząd studencki wraz z grupą graczy Ultimate Frisbee z Olsztyna i okolic zaprasza na zawody w formule Hat, czyli turniej dla każdego bez względu na stopień umiejętności. Składy drużyn zostaną utworzone na podstawie listy osób, które zgłoszą chęć udziału poprzez rejestrację. 17 maja od godz. 9:00 zajmujemy stadion trawiasty znajdujący się w sercu studenckiego miasteczka. Mamy nadzieję, że lista chętnych pęknie w szwach i całe boisko będzie tętniło życiem, zapewniając mnóstwo widowiskowej gry.

Jeżeli chcesz uczestniczyć w tym wydarzeniu jako zawodnik wypełnij  FORMULARZ REJESTRACYJNY.

Podstawowe zasady gry
1.   Pole gry
Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37 m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64 m oraz dwie 18-nasto metrowe strefy punktowe (ang. zone).
2.   Rozpoczęcie gry
Na początku każdego punktu 7 osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool).
3.   Zdobywanie punktów
Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie. Po każdym zdobytym punkcie następuje zamiana stron boiska.
4.   Ruch dysku
Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu zawodnik ma 10 sekund - od chwili rozpoczęcia odliczania czasu przez kryjącego go obrońcę (tzw. markera) - aby podać dysk dalej. Atakujący może wykonywać “pivoty”, czyli ruch ciałem bez odrywania jednej z nóg od ziemii (jak w koszykówce).
5.   Przejęcie dysku
Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotknie dysku będąc poza boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund, które zostały odliczone przez markera. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku.
6.   Zmiany zawodników
Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie w przerwach pomiędzy punktami (patrz punkt 3.) lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.
7.   Kontakt fizyczny
Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul.
8.   Faule
Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk przechodzi w jego posiadanie. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem dysk wraca do poprzedniego rzucającego.
9.   Brak sędziów
Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.
10. Duch gry
Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

Skomentuj wpis - zapraszamy do dyskusji